بلاگ, چسب, چسب123

چگونه می توان چسب 123 یا قطره ای را پاک کرد؟

چگونه می توان چسب 123 یا قطره ای را پاک کرد؟

چگونه می توان چسب 123 یا قطره ای را از روی سطوح مختلف پاک کرد؟ با ما همراه باشید.

چسب 123 (قطره ای-سیانوآکریلات)، یک نام عمومی برای چسب هایی است که به سرعت خشک می شوند. بعضی مواقع ممکن است این چسب ها به اشتباه به انگشتان یا دیگر سطوح بچسبند. خوشبختانه روش های مختلفی برای از بین بردن اثر این چسب فوق العاده در جاهایی که مورد نظر نیست وجود دارد.

پاک کردن چسب از روی پوست

1- در ابتدا می توان چسب را از پوست جدا کرد (البته نه برای پوست های حساس). گاهی اوقات این کار برای از بین بردن چسب کافی خواهد بود، به خصوص اگر چسب به جای اینکه دو انگشت را به هم چسبانده باشد، فقط به یک انگشت چسبیده باشد. هرچند باید با احتیاط پیش رفت و اگر احساس درد کردید یا دیدید که پوست بلند می شود، سریعاً این کار را متوقف کنید. صبر کنید تا چسب خشک شده و به یک ماده جامد نازک تبدیل شود. اگر چسب هنوز چسبناک بوده و به طور کامل خشک نشده است، آن را لمس نکنید. با استفاده از ناخن های تمیز و موچین، چسب خشک شده را در لبه آن بگیرید و آن را به آرامی از پوست جدا کنید. در صورت مقاومت چسب یا ایجاد درد، آن را متوقف کنید.

2- چسب را خیس کنید. ممکن است آب گرم و صابون برای شل شدن چسب از دست شما کافی باشد. برای این کار یک کاسه را با آب گرم پر کنید و حدود 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) صابون ملایم به آن اضافه کنید. محل چسب زده را به مدت 30 تا 60 ثانیه خیس کنید و سپس سعی کنید چسب نرم شده را از پوست جدا کنید. اگر نمی توانید چسب را جدا کنید، سعی کنید با استفاده از دسته قاشق آنرا بلند کنید. توجه داشته باشید که ممکن است لازم باشد قبل از حصول نتیجه چندین مرتبه تلاش کنید. همچنین می توان به جای آب، از آبلیمو یا مخلوط آب لیمو و آب استفاده کنید. اسید موجود در آبلیمو می تواند به حل کردن چسب کمک کند.

3- از اسپریت های معدنی (Mineral Spirits- موادی که 100 درصد از نفت مشتق شده اند و هیچگونه افزودنی به آنها اضافه نشده است- اینجا را ببینید) استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید، ناحیه آسیب دیده را با این ماده آغشته کرده، سپس سعی کنید چسب را از روی پوست جدا کنید. اگر چسب از بین نرفت، این کار را چند تکرار کنید.

4- از استون استفاده کنید. این روش برای کسانی که دارای پوست سخت تر و کلفت تر هستند بهترین است. کسانی که پوست حساس دارند ممکن است این روش را تحریک کننده یا خشک کننده یابند. ضمنا توجه داشته باشید که هرگز از استون در زخم های باز استفاده نکنید!
پوست را در اسرع وقت در آب گرم و صابون خیس کنید. با این کار چسب نرم می شود. افزودن مقداری سرکه خنک نیز می تواند کمک کننده باشد. سعی کنید چسب را از روی پوست خود شل کنید. در صورت عدم موفقیت، پوست را خشک کنید و به مرحله بعدی مراجعه کنید.
از پاک کننده لاک ناخن بر پایه استون استفاده کنید. توجه داشته باشید که این پاک کننده حتما باید حاوی استون باشد، زیرا استون سیانوآکریلات را نرم می کند. آن را روی چسب بمالید. چسب خشک شده باید شروع به کنده کنده شدن کند. از گوش پاک کن استفاده نکنید، زیرا این امر می تواند با سیانو اکریلات واکنش بسیار شدیدی داشته باشد. (دود کند یا حتی مشتعل شود). اجازه دهید ناحیه خشک شود، سپس چسب را بکنید. البته مراقب باشید پوست شما نیز از بین نرود. اگر مقدار زیادی چسب روی دست شما ریخته است، می توانید دستتان را روی سنگ پوکه که در آب گرم نگهداری شده است، بمالید. با این کار، چسب سفید می شود (نگران نباشید خطرناک نیست) و خودش به مرور کنده می شود.

5- روش بعدی استفاده از مارگارین است. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است این ماده روغنی برای شما مناسب تر باشد. مرتباً کمی مارگارین بر روی محل مالش دهید تا چسب به آرامی جدا شود. اگر دسترسی به مارگارین ندارید، روغن زیتون نیز می تواند کارگشا باشد. گریس موجود در این دو ماده با چسب واکنش می دهد و باعث شل شدن پیوند چسب می شود.

6- از مایع لباسشویی استفاده کنید. مواد شوینده مایع لباسشویی را با آب گرم مخلوط کنید. اگر در حال از بین بردن چسب از یک ناحیه کوچک مانند انگشتان خود هستید، مخلوط 1/4 فنجان مایع لباسشویی با یک فنجان آب داغ کافی خواهد بود. ناحیه را حدود 20 دقیقه بمالید و خیس کنید تا نوار ضخیم چسب شل  و کنده شود.

7- از نمک استفاده کنید. خمیر ساخته شده از نمک و آب می تواند آنقدر ساینده باشد که بتواند چسب را از بین ببرد. دو قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) نمک در دستان خود قرار دهید.
کمی نمک در آن قرار دهید تا تبدیل به خمیر شود. خمیر را حدود 30 تا 60 ثانیه در دست خود بمالید. کمی آبکشی کنید. سپس بدون افزودن آب به مالش ادامه دهید. این کار را تکرار کنید تا نمک از بین برود. با اینکار احتمالا چسب نیز برداشته شده می شود.

8- از وازلین (ژل پترولیوم). دست ها و محلی که روی آن چسب دارد را در آب گرم و صابون بشویید. وازلین را به مقدار زیاد روی ناحیه آسیب دیده بمالید. ناحیه آسیب دیده را با استفاده از ناخن برای مدت حدود یک دقیقه مالش دهید. یا آنقدر مالش دهید تا متوجه شوید چسب از بین می رود. سپس دستان خود را بشویید و خشک کنید.

پاک کردن چسب از روی چشم

1- ابتدا پلک های چسبیده را با آب گرم بشویید. پارچه ای بسیار نرم را در آب گرم فرو برده و به آرامی پلک را در آن استحمام کنید. خوب بشویید. از گاز استریل استفاده کنید و صبور باشید. بعد از 1 الی 4 روز در نهایت پلک به طور طبیعی باز می شود. توجه داشته باشید که سعی نکنید چشم های خود را به زور باز کنید. بگذارید زمان، بهبودی لازم را انجام دهد.

2- اگر چسب به کره چشم متصل شده است، اجازه دهید که اشک آزادانه جاری شود. این چسب سرانجام ظرف چند ساعت پروتئین چشم را برداشته و اشک به شستشو کمک می کند. استفاده از آب گرم برای شستن چشم ها اشکالی ندارد، به شرطی که این باعث ناراحتی شما یا بیمار نشود. ممکن است دید دوتایی داشته باشید. در این حالت خونسردی خود را حفظ کرده و تا هنگامی که چسب جدا شده و از چشم شسته و برداشته نشود، در جایی امن و آرام بمانید.

3- به پزشک مراجعه کنید. اکیدا توصیه می شود که اگر چسب در چشم یا نزدیکی چشم شما ریخته شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. ناحیه چشم بسیار ظریف است و باید توسط یک متخصص حرفه ای دیده شود تا اطمینان حاصل کند که هیچ آسیب پایداری وجود ندارد. درباره آنچه اتفاق افتاده توضیح دهید و برای اطمینان از اینکه همه چیز به حالت عادی برگشته است، یک معاینه چشمی بخواهید.

تماس با پزشک در صئرت ریختن چسب درون چشم

برداشتن چسب از روی لب ها

1- اگر لب های شما با چسب 123 یا قطره ای به هم چسبیده است، باید سریع عمل کنید. زیرا موضوعی بسیار جدی است.

چسبیدن چسب قطره ای به لب ها

2- یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید. لب های خود را به آب آغشته کرده و تا حد امکان لب ها را غوطه ور کنید. به مدت یک یا دو دقیقه اجازه دهید لبها خیس شوند.

3- سعی کنید بزاق در دهان شما جمع شود. بزاق را از داخل به لب های خود فشار دهید. بزاق شما از داخل به مرطوب و نرم کنندگی چسب کمک می کند؛ در حالی که آب گرم این کار را از خارج انجام می دهد.

فشردن بزاق به لب ها برای کندن چسب

4- با احتیاط لب های خود را جدا کرده و از هم دور کنید. قبل از اقدام به این کار مطمئن شوید که همه طرف های درگیر لب کاملاً مرطوب شده باشند. لبان خود را از آب بیرون نیاورید زیرا انجام این کار می تواند باعث آسیب بیشتر به لب های شما شود. کار روی لب های خود را از یک طرف به طرف دیگر انجام دهید. در حالت ایده آل، آنها باید به تدریج از یکدیگر جدا شوند.

نگه داشتن لب در آب

5- بعد از جدا شدن لب ها از یکدیکر، به صورت عادی بخورید و بنوشید. بزاق شما در نهایت هرگونه چسب باقیمانده را از بین می برد. البته مراقب باشید که آن ها را قورت ندهید. در عوض، هر نوع چسب جدا شده را دور بریزید. نگران بلعیدن چسب مایع نباشید؛ زیرا چسب مایع در تماس با بزاق جامد می شود. چسب باقیمانده از روی لب ها و دهان باید ظرف یک یا دو روز برداشته شود.

جدا کردن چسب از روی لب

برداشتن چسب از روی سطوح نرم (چوب، فلز، سنگ و…)

1- در ابتدا سعی کنید تا حد امکان پوسته چسب را از سطح مورد نظر بکنید. از نوک انگشتان یا ناخن های خود استفاده کنید و ببینید آیا چسب به راحتی جدا می گردد یا نه. اگر چنین بود، همه چیز تمام است. در غیر این صورت، به مرحله بعدی بروید.

محلول هایی که در ادامه گفته می شود، باید برای سطوح صاف، از جمله چوب، فلز و سنگ استفاده شوند. از این مواد بر روی شیشه یا پلاستیک استفاده نکنید.
همیشه قبل از استفاده گسترده از محلول، محلول را روی قسمتی کوچک از ماده (قسمتی که معمولا به چشم نمی آیند) آزمایش کنید تا مطمئن شوید به آن آسیب نمی رساند، به ویژه هنگام کار با ساینده یا خورنده، مانند استون. اگر آزمایش نقطه ای موفقیت آمیز بود. می توانید از محلول به طور گسترده استفاده کنید.

2- ناحیه مورد نظر را خیس کنید. مقداری صابون مایع ظرفشویی را به آب گرم اضافه کنید، سپس پارچه ای را در مخلوط خیس کنید. پارچه را روی چسب بگذارید و اجازه دهید چند ساعت بماند. برای مرطوب نگه داشتن پارچه ممکن است لازم باشد پارچه را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید. مجددا سعی کنید دوباره چسب نرم شده را با دست یا ناخن بکنید.

کندن چسب از روی سطوح نرم

3- سعی کنید در صورت امکان چسب را در استون خیس کنید. پارچه تمیز کننده را به استون یا پاک کننده لاک ناخن آغشته کرده و به ناحیه مورد نظر بمالید. پس از گذشت چند دقیقه، با استفاده از وسیله مناسب، چسب های بلند شده را از روی سطح پاک کنید. سپس محل را با آب گرم و صابون بشویید تا استون از بین برود. برای مبلمان،آن را با موم یا روغن زیتون صیقل دهید.هنگام کار با استون دستکش غیر جاذب بپوشید و محل را کاملاً تهویه کنید. مجددا یادآوری می شود که استون می تواند به برخی از سطوح آسیب برساند، بنابراین ابتدا آن را در یک ناحیه کوچک آزمایش کنید.

4- از آبلیمو استفاده کنید. اگر استون یا پاک کننده لاک ناخن در اختیار ندارید یا می خواهید محلول کمی خورنده تری داشته باشید، استفاده از آب لیمو را مدنظر قرار دهید. آب لیمو را به روشی مشابه به چسب بمالید. مقدار کمی آبلیمو را با استفاده از یک مسواک کهنه مخصوص تمیز کردن منزل به چسب بمالید. با استفاده از قلم مو، آب را به صورت دایره ای و روی چسب بچرخانید تا چسب شروع به بلند شدن کند. استفاده از الکل با این روش نیز می تواند موفقیت آمیز باشد.

5- از روغن معدنی (روغن مینرال) استفاده کنید. این گزینه ممکن است بتواند چسب را بلند کند. پارچه ای را با روغن مینرال مرطوب کنید و روی لکه چسب بمالید تا چسب بلند شود. روغن را با آب گرم و صابون بشویید و صیقل دهید تا سطح مورد نظر تمیز شود. این گزینه مخصوصاً برای چوب های رنگ نشده بسیار خوب کار می کند. مجددا یاد آوری می شود که قبل از استفاده از این گزینه، آن را در ناحیه کوچکی تست کنید.

6- از سمباده استفاده کنید. در بعضی موارد، سمباده کاری ناحیه می تواند بهترین گزینه باشد. برای این کار، ابتدا با استفاده از یک نوار چسب، اطراف ناحیه مورد نظر را بپوشانید تا حین سمباده کشی آسیبی نبینند. سپس روی چسب را سنباده بزنید تا بلند شود. ناحیه سمباده زده شده را با استفاده از روغن، لاک الکل یا رنگ یا…. بازیابی کنید.

برداشتن چسب از روی پارچه

1- ابتدا لباس را با آب گرم بشویید. برای از بین بردن 123یا قطره ای از روی پارچه، ابتدا پارچه را با دست بسابید تا در حد امکان چسب از روی پارچه بلند شود. البته توجه داشته باشید که سابیدن پارچه های نازک و ظریف ممکن است به الیاف آنها آسیب برساند؛ لذا این کار را با احتیاط انجام دهید. مقداری مایع لباسشویی به آب اضافه کنید تا این کار موثرتر واقع شود. حدود 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) برای این کار کافی می باشد.

پاک کردن چسب از روی پارچه

2- برای پارچه های طبیعی از استون استفاده کنید. برای این کار می توانید یک مسواک کهنه یا یک پارچه تمیز را به استون آغشته کرده و روی لکه چسب بمالید. سپس با استفاده از یک چاقو، چسب های نرم شده را بکنید. سعی کنید قبل از شستن پارچه با ماشین لباسشویی یا دست، این کار را انجام دهید. در نظر داشته باشید که از استون در لباسی که حاوی استات یا مشتقات آن است استفاده نکنید؛  زیرا باعث خورده شدن و ذوب شدن لباس می شود. بازهم تاکید می شود قبل از استفاده از این روش، آن را در نقطه کوچکی از لباس تست کنید. توجه داشته باشید که استون می تواند رنگ پشت لکه چسب را کم رنگ کند.

3- اگر لباس گران قیمتی دارید و خودتان نمی توانید لکه چسب را از روی آن پاک کنید، بهتر است آن را به خشکشویی ببرید. کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

برداشتن چسب از روی پارچه

برداشتن چسب از روی پلاستیک

1- ابتدا سعی کنید با مالش و استفاده از ناخن، چسب روی پلاستیک را بلند کنید. هنگامی که یک قسمت از چسب بلند شد، سعی کنید با رول کردن آن، دیگر بخش های چسب را بلند کنید. این کار در ابتدا مقداری زمان بر است ولی بهترین روش می باشد. برای خراشیدن چسب بدون خراش پلاستیک می توانید از کارد پلاستیکی نیز استفاده کنید.

2- چسب را مرطوب کنید. برای این کار یک محلول از آب گرم و صابون تشکیل دهید. از مواد شوینده مخصوص ظرفشویی نیز می توانید استفاده کنید. یک پارچه یا دستمال کاغذی را به آب صابون آغشته کرده و آن را خیس کنید. به هم بزنید تا فقط نم دار باشد. پارچه یا حوله کاغذی را روی لکه چسب بگذارید. یک لایه بسته بندی پلاستیکی آشپزخانه را روی پارچه یا حوله کاغذی بچسبانید، یک محیط مرطوب ایجاد کنید. وسایل را چندین ساعت در آنجا بگذارید. چسب توسط پارچه مرطوب یا حوله کاغذی مرطوب و نرم می شود. پس از چند ساعت، چسب را با استفاده از یک پارچه گرم و صابونی تا حد امکان پاک کنید.

3- از الکل برای مالش استفاده کنید. توجه داشته باشید که این روش ممکن است به برخی از سطوح آسیب برساند، بنابراین بهتر است قبل از ادامه کار، آن را نقطه ای تست کنید.
یک پارچه تمیز نرم را با الکل (الکل ایزوپروپیل) مرطوب کنید.
پارچه را روی لکه چسب بزنید تا نرم شود.
پس از اینکه چسب نرم و بلند شد، آن را کنده و سطح را تمیز کنید.
اگر مقداری چسب یا پارچه هنوز روی سطح باقی ماده بود، از پارچه تازه آغشته به آب صابون استفاده کنید.
در انتها سطح را با آب گرم تمیز بشویید و بگذارید خشک شود.

پاک کردن چسب از روی سطوح شیشه ای

1- سعی کنید تا حد ممکن چسب را با استفاده از تیغه تیز بردارید. از تیغی برای تراشیدن استفاده کنید که به شیشه آسیب نرساند. اگر برداشتن لکه چسب از این طریق موفقیت آمیز بود، باقیمانده را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید خشک شود.

برداشتن چسب از روی شیشه

2- لکه را اشباع کنید. اگر نمی توانید چسب را جدا کنید ، آن را در آب گرم خیس کنید و دوباره امتحان کنید.
شی شیشه ای را در یک کاسه آب گرم و صابون قرار دهید. اگر این امکان وجود ندارد، به راحتی پارچه ای را با آب گرم و صابون خیس کنید و روی لکه چسب نگه دارید.
یک ورق پلاستیک آشپزخانه را با نوار به دور پارچه وصل کنید. بگذارید یکی دو ساعت بماند تا چسب نرم شود. سپس چسب نرم شده را با تیغه ببرید.
برای از بین بردن باقیمانده مواد می توان از الکل، روغن اوکالیپتوس یا استون استفاده کرد. شی شیشه ای را بشویید و در صورت نیاز جلا دهید.

در این مقاله تلاش شد تا به روش های مختلف پاک کردن چسب 123 یا قطره ای از روی سطوح متفاوت پرداخته شود.

امید است این نوشته توانسته باشد کمکی هر چند اندک به شما عزیزان کرده باشد.

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: wikihow.com

آیا این مطلب مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *