بلاگ, چسب PVC

چسب پی وی سی فشار قوی

معرفی چسب پی وی سی فشار قوی

در این نوشته، ضمن معرفی چسب پی وی سی فشار قوی، به نحوه استفاده از آن برای اتصال لوله های PVC پرداخته شده است. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

چسب پی وی سی چیست؟

یکی از متداول ترین روش های اتصالات لوله های پی وی سی فشار قوی استفاده از چسب مخصوص PVC می باشد (PVC Solvent Cement). نوع اتصال چسبی متداول ترین روش در لوله و اتصالات PVC است.در اتصال به روش چسبی، مدت زمان خشک شدن چسب و قدرت پیوند (جوش سرد) ایجاد شده از عوامل مهم در انتخاب چسب حلالی مناسب PVC می باشد.

پلی وینیل کلراید (PVC) دومین ترموپلاستیک رایج بعد از پلی الفین ها می باشد و سالیان زیادی است که بطور گسترده در صنعت استفاده می شود. بطور عمومی بیش از ۵۰ درصد از  PVC های تولید شده در دنیا در ساختمان سازی به علت ارزانی و اتصال راحت استفاده می‌شود. روش های اتصال لوله و اتصالات PVC را می توان به اتصال چسبی و پوش فیت تقسیم بندی نمود که نوع اتصال چسبی متداول تر است. از معايب نصب سامانه لوله گذاری به صورت پوش فيت می توان به افزایش یافتن هزینه های نصب اشاره نمود.

 اتصال با چسب پی وی سی:

در اتصال چسبی، چسب نقش يك حلال را ايفا نموده كه سطح بيروني اتصال نري و سطح دروني اتصال مادگي را در خود حل نموده و پس از مدتي باعث يكپارچه شدن دو سطح اتصال و در نهايت يك جوش سرد بين دو سطح به وجود می آورد. برای چسباندن دو اتصال نرگی و مادگی لوله پی وی سی به یکدیگر توسط چسب مخصوص PVC، با توجه به یک فاز شدن نرگی و مادگی پس از استعمال چسب، استفاده از واژه “Solvent Cement” توصیه می شود. زیرا دو قطعه در یکدیگر توسط چسب حل و  اتصال جوش سرد برقرار می شوند. چسب حلالی PVC آمیزه ای از پلیمرهای پلاستیکی، غلظت دهنده ها و پایدارکننده ها که در مخلوطی از حلال ها حل شده اند، می باشند. غالب این چسب مایعی ویسکوز و یکنواخت است. این چسب ها برای محل های اتصال از جنس پی وی سی نرم یا پلی اتیلن یا پلی پروپیلن استفاده نمی شود. این چسب ها برای مصارف ساختمانی هم چون انواع محل های اتصال مربوط به پروفیل ها و لوله های فاضلاب و برای مصارف آبرسانی و کشاورزی کاربرد دارند.

 برش لوله پی وی سی (PVC):

برای اتصال دو لوله، ابتدا به یک برش بی نقص و کاملا یکنواخت با اره دندانه کوچک نیاز داریم.

چسب پی وی سی PVC

یکنواخت کردن لوله PVC در محل برش:

برای یکنواخت شد سطح برش خورده به منظور چسبندگی بهتر و جلوگیری از افت فشار مایع  جاری در لوله بهتر است با یک سنباده سخت شماره 80 سطح لوله را صاف و یکنواخت کنیم.

نشانه گذاری لوله قبل از چسب زدن:

بهتر است قبل از عملیات چسباندن لوله جهت مورد نیاز و… را علامت گذاری کنید چون پس از آغشته شدن لوله به چسب فرصت سعی خطای کمی خواهید داشت.

اعمال کردن چسب پی وی سی:

ابتدا از تمیز بودن هر دو لوله مطمئن شوید در صورت وجود هرگونه آلودگی آن را پاک نموده و پس از خشک شدن کامل لوله ها به هر دو سطح لوله چسب را اعمال کنید. در زمان فیکس کردن لوله می توانید 90 درجه آن را بچرخانید. 15 تا 30 ثانیه زمان اولیه ایجاد جوش سرد می باشد. 15 ثانیه هر دو لوله را در جایگاه نهایی فیکس نگه دارید. هرگز لوله را با فشار بیش از حد مجاز داخل مادگی فشار ندهید.

چسب تونیکس

چگونه یک چسب پی وی سی مناسب انتخاب کنیم ؟

بهترین روش برای انتخاب یک چسب پی وی سی فشار قوی، توجه به استاندارد های موجود بر روی آن می باشد. همچنین نوع و میزان حلال به کار رفته در آن و هچنین بررسی تاییدیه های موجود از شرکت های تولید PVC نیز می تواند یکی از روش های انتخاب چسب پی وی سی باشد. استاندارد ISIRI 2002 , BS-4346 ,ASTMD2564 , DIN1970 و استاندارد تحقیقات صنعتی ایران در چسب های PVC معتبر رعایت می شوند.

نکاتی برای استفاده از چسب پی وی سی فشار قوی:

  • برای نتیجه گیری بهتر از چسب های پی وی سی فشار قوی، باید به دستور العمل نوشته شده روی محصول توجه کرد؛ با اینحال معمولا نباید لوله ها را پیش از گذشت 24 ساعت از زمان عملیات چسب کاری، مورد تست فشار قرار داد.
  • سرعت عملکرد چسب های پی وی سی فشار قوی، تابعی از دما می باشد؛ بدینگونه که در مناطق گرمسیر، گیرایی چسب سریعتر و در مناطق با آب و هوای سرد، گیرایی چسب کندتر می باشد.
  • چسب های پی وی سی دارای ماده سمی تولوئن (Toluene) می باشند که ماده ای سمی و سرطان زاست. امروزه شرکت های تولید کننده چسب پی وی سی به سمت حذف این ماده خطرناک از ترکیبات چسب رفته اند؛ لذا در هنگام خرید و استفاده از این چسب ها، باید این نکته را مدنظر قرار داد.
  • این چسب به علت مواد به کار رفته در آن، بسیار آتش زا است، لذا در محل استفاده از آن از سیگار کشیدن، ایجاد جرقه یا آتش خودداری نموده و از تهویه مناسب استفاده کنید.

در ویدئو زیر، به طور مفصل درباره چسب های پی وی سی فشار قوی توضیح داده شده است.

آیا این مقاله مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *